2022 Updated: José Peseiro’s Net Worth, Bio, Honours, Age, Playing & Coaching Career

Jose Vitor dos Santos Peseiro who is famously known as José Peseiro is a Portuguese football manager and former player who played as a forward. Currently, Jose is the manager of the Nigerian national team.

jose peseiro

After an unassuming career as a player, he went on to coach several clubs in his country, including Sporting CP – which he took to the 2005 UEFA Cup Final– and Porto. He also worked extensively in Arab nations, being in charge of the Saudi Arabian national team.

Jose Peseiro’s Playing career

José Peseiro was born on the 4th of April 1960 in Coruche, Santarém District, he never played in higher than the Segunda Liga as a professional, starting out at Sport Lisboa e Cartaxo in 1979. competing in that division, he represented Amora FC, Clube Oriental de Lisboa, GD Samora Correia and S.C.U. Torreense, for a total of five seasons.

Jose Peseiro retired at 34-year-old at the end of the 1993–94 season in the fourth division, with local club União de Santarém.

Jose Peseiro Coaching career

Beginnings

Jose Vitor dos Santos Peseiro spent his first eight years as a manager in the third and fourth tiers of Portuguese football, starting out as a player-coach at his last team. He was later appointed at C.D. Nacional in the summer of 1999, which he helped promote to the Primeira Liga in just three seasons. In 2002–03, he led the team to a final 11th position.

Again, Jose Peseiro assisted Carlos Queiroz at Real Madrid in 2003–04. It was made clear that after the team lost a considerable advantage on the table to be finally surpassed by Valencia CF, FC Barcelona and Deportivo de La Coruña, the pair was sacked, and the latter returned to his assistant position in Manchester United.

Saudi Arabia

The Portuguese tactician, Jose Peseiro was named manager of Panathinaikos FC in the 2007 off-season. But after he failed to win the Super League Greece and also losing 4–0 to neighbouring Olympiacos F.C. in the domestic cup, he was forced to step down.

Jose Peseiro also signed a three-year contract with Romanian club FC Rapid București in June 2008. And on the 2nd of October, after being eliminated from the UEFA Cup by VfL Wolfsburg, he was sacked only to be reinstated a few days later; he eventually resigned on 12 January 2009, after failing to agree on a new deal.

Peseiro succeeded Nasser Al-Johar at the helm of the Saudi Arabian national team in 2009, during the 2010 FIFA World Cup qualifying campaign.

Braga

The 62-year old was appointed at S.C. Braga on the 3rd of June 2012. There in the club, his first major signing was Portuguese international Rúben Micael, and he qualified the club to the group stage of the Champions League for the second time in its history, after ousting Udinese on penalties.

Al-Wahda and Al-Ahly

Peseiro also worked with Al Wahda FC in the UAE Pro League from the 11th of November 2013 to the 11th of January 2015. Al Ahly SC however announced his signing on the 9th of October of the latter year; upon hearing the news, fans of the latter protested against the decision based on his weak résumé.

Return to Portugal

After the Portuguese cut ties with the Egyptian side on the 18th of January 2016, Peseiro replaced Julen Lopetegui at FC Porto. Even though the third position the team occupied at the time of the Spaniard’s dismissal was still secured, he collected more losses than his predecessor, and also lost the final of the Taça de Portugal to former team Braga, on penalties.

The Portugal born later returned to Sporting after 13 years away in the month of July 2018, assuming the reins at a club that had lost several key players following fan violence and whose previous manager Siniša Mihajlović lasted nine days in the job. However, following poor overall performances and a 1–2 home loss against G.D. Estoril Praia for the group stage of the Taça da Liga, he was relieved of his duties on the 1st of November, 2018.

Venezuela

The 62-year old Peseiro returned to national team duties on the 4th of February 2020, being appointed by Venezuela after the resignation of Rafael Dudamel. Jose Peseiro made his debut on 9 October in a 3–0 loss away to Colombia in 2022 FIFA World Cup qualification; the opponents were led by compatriot Carlos Queiroz

At the 2021 Copa América in Brazil, Venezuela was eliminated from the group stage with two draws and two defeats; He resigned in August, having not been paid for over a year amidst the South American country’s economic crisis

Nigeria

However, the report from Eaglestar has it that on the 29th of December 2021, Peseiro reached a verbal agreement with the Nigeria Football Federation to replace Gernot Rohr at the helm of the national team. The report has it that he was supposed to travel to the 2021 Africa Cup of Nations in Cameroon, but strictly as an “observer” while interim manager Augustine Eguavoen led the side to the last 16; the deal eventually fell through, as Eguavoen was retained at the end of the tournament.

Peseiro was finally appointed as the new head coach on the 15th of May 2022

Peseiro Net Worth

As per pressinformant, Peseiro’s net worth has been assessed to be around $3 million and growing.

With Peseiro’s Super Eagles appointment, it is only stating the obvious that the addition of the contract and the wages to acquire them would also boost the rate of his net worth as it has been rumoured that he is to receive around $45,000 in conversion to N24,750,000.

Peseiro’s Wife, Children, Family

The Portuguese tactician got married to another Portuguese breed, Fatima, the mother of his two excellent children namely, Susana and Vitor Hugo.

Peseiro: Career (Teams coached)

Venezuela – February 2020 to August 2021

Sporting Lisbon – July 2018 to November 2018

Vitoria Guimaraes – February 2018 to June 2018

Sharjah – January 2017 to October 2017

Sporting Braga – June 2016 to December 2016

Porto – January 2016 to May 2016

Al Ahly – October 2015 to January 2016

Al Wahda – November 2013 to February 2015

Sporting – June 2012 to May 2013

Saudi Arabia – February 2009 to January 2011

Rapid – July 2008 to January 2009

Panathinaikos – July 2007 to May 2008

Al Hilal – June 2006 to January 2007

Sporting Lisbon – July 2004 to October 2005

Jose Peseiro: Trophies won

Club Domestic

Arabian Gulf League – Runner-up 1x 2013/2014

Taça de Portugal – Runner-up 1x 2015/2016

Taça da Liga – Winner 1x 2012/2013

Super Cup – Runner-up 1x 2016/2017

Club International

UEFA Europa League – Runner-up 1x 2004/2005

Leave a Comment